Protestantse Gemeente te Doorn

  • Vergroot lettergrootte
  • Standaard lettergrootte
  • Verklein lettergrootte
Home Welkom Historie Kerken Maartenskerk

Maartenskerk

imchurchfront[1].jpg (23413 bytes)

De Maartenskerk is genoemd naar de heilige Martinus van Tours. Het oudste gedeelte van de Maartenskerk te Doorn dateert uit omstreeks 1180. Daarvoor stond er op deze zelfde plek ook reeds een kapel of kerkje, maar daar zijn geen sporen van overgebleven

De foto toont het uitzicht vanaf het orgel balkon. Het orgel is gebouwd door de firma Bätz en Co, en is in 1873 in de kerk geplaatst. De dispositie van het orgel omvat 11 stemmen (754 pijpen) verdeeld over 2 manualen en pedaal. De vaste organist van de Maartenskerk is Rien Verbeek.

imtable[1].jpg (15685 bytes)Dit is het gezicht op de kansel met de avondsmaal tafel

De fraaie "chanouka", die u rechts ziet is afkomstig uit Amsterdam. Een chanouka wordt door orthodoxe Joden gebruikt bij het acht dagen durende feest voor de inwijding van de tempel. Het is echter niet bekend hoe het in de Maartenskerk terecht is gekomen.

De koperen kroonluchters aan weerszijden van de kansel maken deel uit van een totaal van een serie van 6, waarvan er 5 door diverse families uit Doorn zijn geschonken. De familiewapens zijn op de kroonluchters aangebracht.
imstainwindow[1].jpg (15568 bytes)

 

 

U kijkt hier naar de gebrandschilderde ramen in de zijbeuk.

Deze ramen heeft Jonkheer van Loon laten maken ter nagedachtenis aan zijn kleinzoon die in de Tweede Wereldoorlog door de Nazi's is omgebracht in het concentratiekamp Bergen Belsen.

immemorylane[1].jpg (13335 bytes)Dit zijn de zogenaamde "predikanten borden". De borden zijn in 1874 vervaardigd en vermelden de namen van de dominees sinds 1617.

De eerste dominee van de Maartenskerk was de Rooms Katholieke priester Anselmus van Bloemensweerd, die na de reformatie met een aantal van zijn gelovigen was overgegaan tot het Hervormde geloof. Dit speelde dit zich af rond het jaar 1585.
Ds. Cees Fieren is een van de laatstvermelde dominees is die in maart 2000 is uitgezonden naar Gambia.
impulpit[1].jpg (17697 bytes)

 

Dit is de kansel.

De zandloper die men bij de kansel aantreft dateert uit 1741. Zij werd gebruikt om de lengte van de preek te bepalen. Boze tongen beweren dat sommige dominees met het glas knoeiden om zo de preek te kunnen bekorten.

De lezenaar, het hekwerk en de kandelaars zijn in 1749 geschonken door kerkmeester Van Gessel, kanunnik van de Dom in Utrecht.